بهترین سی پی یو CPU های کامپیوتر آذر 1401؛ پردازنده گیمینگ خوب چیه؟ شهر سخت افزار

برای هر نسل پردازنده‌های کامپیوتر، می‌توانید مادربردهایی با چیپست‌های رده پایین، میان رده، رده بالا و حتی پرچم‌دار را خریداری کنید. خوشبختانه، امروزه نیاز نیست برای همه موارد به مادربردهای پرچم‌دار سری Z اینتل یا سری AMD X متوسل شوید، زیرا مادربردهای میان رده نیز اکثراً قابلیت‌ها و امکانات همان نسل را به شما ارائه می‌دهند. به خاطر داشته باشید که در پردازنده‌های نسل جدید اینتل مانند نسل دوازدهم و سیزدهم، ممکن است بیش از یک نوع هسته پردازشی وجود داشته باشد، که به آنها پردازنده هیبریدی گفته می‌شود.

راهنمای خرید و بهترین CPU های پیشنهادی بازار (خرداد

در طی هر عمل، قسمت‌های مختلف پردازنده به صورت الکتریکی به گونه‌ای متصل می‌شوند تا بتوانند تمام یا بخشی از عملیات مورد نظر را انجام دهند و سپس عمل، به‌طور معمول، در پاسخ به یک پالس ساعت کامل می‌شود. در بسیاری مواقع، نتایج حاصل، در داخل یک رجیستر داخلی پردازنده نوشته می‌شوند تا توسط دستورالعمل‌های بعدی به سرعت قابل دسترسی باشند. در سایر موارد، نتایج ممکن است در حافظه اصلی نوشته شوند که کندتر است اما ارزان‌تر و دارای ظرفیت بالاتر است. هنگامی که یک پالس ساعت رخ می‌دهد، این حاصل جمع، به محل ذخیره منتقل می‌شود و اگر حاصل جمع خیلی بزرگ باشد (یعنی بزرگتر از اندازه کلمهٔ خروجی ALU) باشد، آنگاه، یک فلگ سرریز محاسبه ای ست خواهد شد. حافظه کش در سی پی یو ها، نوعی ماژول حافظه با سرعت بسیار زیاد اما حجم کم است که وظیفه دارد دستور های در حال پردازش را اجرا کند. هر چقدر ظرفیت این ماژول بالاتر باشد، پردازنده توانایی اجرای دستور های بیشتری را به صورت همزمان خواهد داشت و بنابراین در فعالیت های چند وظیفه ای موفق تر عمل خواهد کرد.

پردازنده Intel مدل Core i5 11400

هر عملی که در کامپیوتر انجام می‌شود (از جمله اجرای برنامه و بازی‌ها) وابسته به عملکرد و قدرت پردازنده است. سی پی یو به صورت یک چیپ سیلیکونی ساخته می‌شود و باید در محل صحیح خود روی مادربرد نصب شود. یکی دیگر از مشکلات پردازنده، کج شدن پایه‌های سی پی یو کامپیوتر و لپ تاپ است. در اینصورت یکسری از پایه‌‌‌های cpu، مانند پایه‌‌‌های تغذیه که در چند جا قرار دارد، کج می‌شود. ولی اگر از پایه‌‌‌های اصلی ریز پردازنده کنده شود، باید برای تعویض آنها اقدام کنید.

مدیر وظیفه یا Task Manager ویندوز 10 اطلاعات دقیق CPU را نیز نشان می دهد . با راست کلیک بر روی نوار وظیفه خود و انتخاب گزینه ” Task Manager” را انتخاب کنید و یا با استفاده از کلید های ترکیبی Ctrl + Shift + ESC را فشار دهید تا برنامه Task Manager اجرا شود . در واقع اگر میخواهید یک سیستم معمولی داشته باشید می توانید از این چیپ ها استفاده کنید . شرکت اینتل یکی از پر قدرت ترین شرکت ها در زمینه ی ساخت انواع چیپ ، به خصوص چیپ های GPU و CPU میباشد . چیپ های CPU شرکت اینتل از گذشته تا کنون انواعی داشتند که در زیر برایتان توضیح داده ایم .

امروزه، با وجود تغییر و تحولات زیاد همچنان فرکانس پردازنده نقش مهمی در عملکرد سی پی یو ها ایفا می‌کند. به‌طوری‌که یک پردازنده‌ی خیلی سریع دوهسته‌ای می‌تواند عملکرد بهتری از یک پردازنده‌ی کند چهارهسته‌ای داشته باشد. با این حال، بهبودهای معماری به تنهایی قادر به حل تمام معایب پردازنده‌های تماماً همگام نیستند.

  • شروع استفاده از این قطعات به ظهور نسل جدیدی از کامپیوتر ها منجر شد که می‌توانستند برنامه هایی را در خود ذخیره کنند.
  • در صورتی که اختلاف قیمت میان دو نسل متوالی زیاد بود (برای نمونه نسل 12 و 13 اینتل) و تفاوت چشمگیری هم نداشتند، اغلب مواقع بهتر است یک مدل از نسل قدیمی تر اما با تعداد بیشتری هسته پردازشی را انتخاب کنید.
  • پردازنده‌هایی که دارای اندازه‌های کلمه بزرگتر هستند، نیاز به مداربندی بیشتر دارند و در نتیجه از لحاظ فیزیکی بزرگتر هستند و هزینهٔ بیشتری می‌برند و انرژی بیشتری مصرف می‌کنند (و بنابراین گرمای بیشتری تولید می‌کنند).